• 23 czerwca 2024

Warto sprawdzić jakie kwestie przed wydrukiem pracy dyplomowej będą najważniejsze.

Przede wszystkim każda uczelnia ma swoje indywidualne wymogi co do wyglądu pracy. Dlatego przed wydrukiem trzeba ustalić czy ma być jedno czy dwustronny, jaka ma być forma oprawy dla poszczególnych wydruków czy miękka, twarda czy może bindowanie. Oczywiście konkretnie ile ma być poszczególnych rodzajów wydruków w danej oprawie.

Jak przygotować pracę do druku?

Wersja jednostronna

Oczywiście musimy pamiętać o wymaganiach uczelni. Należy uwzględnić, że praca wymaga marginesu 2,5 cm, dodatkowo trzeba do tego również dodać cm na oprawę. Numeracja ma być na dole po prawej stronie kartki. 

Wersja dwustronna

Tutaj również pamiętamy o wymaganiach uczelni. Musimy zadbać jednak o lustrzane marginesy a także numeracje zewnętrzną nieparzysta po prawej stronie, a parzysta po lewej stronie kartki. Ewentualnie identyczne marginesy z obu stron i wtedy na środku dajemy numer strony. Jeśli druk ma być dwustronny trzeba pamiętać, że po stronie tytułowej następuje pusta strona i dopiero potem przechodzi się do właściwej treści.

Zapisanie pliku do druku

Po tym jak dokona się formatu plików i ich przygotowania w odpowiedni dopasowany do warunków uczelni form trzeba będzie zadbać o jego zapisanie i przygotowanie do wydruku w firmie, która będzie się tym zajmować. Jeśli zależy nam, by wydruk był rzeczywiście w pełni taki jaki zaplanowaliśmy należy plik po dokonanych pracach formatowych zapisać w formacie PDF. Dzięki temu będziemy mieli gwarancje, że plik wydrukuje się dokładnie tak jak tego chcieliśmy. Jedynie zapisanie pliku w formacie PDF będzie gwarantować, że zostanie on wydrukowany dokładnie tak jak nam na tym zależało.

Drukowanie prac dyplomowych Kraków

Jak zamienić plik na PDF?

Przygotowanie pliku w takim formacie nie powinno być trudne. W przypadku pliku Word należy w momencie zapisywania pliku wybrać rozszerzenie PDF podobnie, gdy plik przygotowuje się w innych edytorach również nie będzie to stanowiło problemu.

Jeśli jest problem z zapisaniem pliku w takim formacie można skorzystać również ze specjalnych programów do zapisu plików PDF. Dzięki nim dosłownie każdy plik będzie można przerobić właśnie na ten format. Oczywiście zapisanie takiego pliku powinno być realizowane w momencie, gdy już wszystkie poprawki zostały wprowadzone. Trzeba bowiem pamiętać, że plik PDF nie jest plikiem edytowalnym.

Jak powinna wyglądać numeracja stron?

W przypadku wersji dwustronnej nieparzyste numery znajdują się po prawej stronie arkusza a parzyste po lewej.

Jak wstawić numerację naprzemienną?

Aby ustawić naprzemienną numerację należy wejść w zakładkę wstawianie -> nagłówek i stopka -> numer strony -> należy wybrać numerację po zewnętrznej stronie kartki (z prawej strony) -> w opcjach zaznaczyć: „inne na stronach parzystej i nieparzystej”, później wstawić numerację na stronach parzystych po wewnętrznej stronie kartki (z lewej). Jeśli chce się numeracji po środku: wstawianie -> nagłówek i stopka -> numer strony -> wybrać numerację pośrodku strony.


Drukarnia Kraków — Lobos Promo oferuje drukowanie prac dyplomowych. Drukuj z Lobos Promo.✨

Top