• 28 marca 2024

Czerwiec to dla wielu czas obrony pracy magisterskiej, licencjackiej czy inżynierskiej. Jeśli ktoś zmagał się z jej napisaniem wie, że należy poświęcić całą energię na jej dokończenie, ale także na odpowiednie oprawienie, tak by cała otoczka takiej pracy była również jak najlepsza.

Jak oprawić pracę magisterską?

Od lat najchętniej wybierane są okładki kanałowe twarde, dzięki którym dokument będzie wyglądał elegancko i profesjonalnie. Można również oczekiwać, że taka oprawa sprawi, że praca na wiele lat będzie zachowywała swoją trwałość. Pracę będzie można dodatkowo wyróżnić, jeśli wybierze się okładkę z napisem określającym rodzaj pracy. Prace można także oprawić w miękkie okładki, ale trzeba pamiętać, że one nie będą już tak trwałe.

Trwałe oprawy do prac

Trwała oprawa prac jest nie tylko solidnymi eleganckim, ale również szybkim i bezpiecznym sposobem łączenia wszelkiego rodzaju dokumentów. Powstaje przez zaciśnięcie arkuszy papieru w metalowym kanale, który łączy się ze sztywną okładką i tworzy oprawę o trwałym estetycznym wyglądzie. Można wykonać także na niej złocony nadruk czy zaprojektować swój tłoczony na zamówienie. W miękkiej oprawie oczywiście takiej opcji nie będzie.

Okładki na prace magisterskie i licencjackie

Oprawą i bindowaniem prac zajmują się obecnie praktycznie wszystkie działające na rynku punkty kserograficzne. Do oprawy poza okładką potrzebny będzie również grzbiet drutowy lub plastikowy do bindowania, który zepnie całość dokumentu w jedno. Występują one w różnych kolorach i średnicach, dzięki czemu można je dopasować do tego ile kartek mają spinać.

Przygotowanie pracy dyplomowej

Jeśli nie chcemy złączenia spiralnego wybrać można także wsuwaną listwę. Można ręcznie wsuwać w nią materiały przeznaczone do oprawy. Najczęściej jednak taka listwa może połączyć mniej kartek niż grzbiet drutowy. Mają one jednak inną zaletą, można ponownie rozłożyć i złożyć dokumenty ze sobą. Dodatkowo listwy takie są w kilku kolorach potem łatwiej się we wszystkim odnaleźć.

Miękka i twarda oprawa prac

Zazwyczaj uczelnie wymagają złożenia pracy w kilku egzemplarzach. Najczęściej dwie z nich są oprawione w twardą oprawę a jedna w miękką. Każda oprawa ma swoje wady i zalety. Pierwsza z nich jest trwalsza i bardziej elegancka. Z kolei może być nieco cięższa oraz mniej poręczna. Oprawa miękka zajmuje mało miejsca i najczęściej stosowana jest jako ta opcja, która przeznaczona będzie do szybkie przeglądania a także do archiwum.

Oprawa i bindowanie prac licencjackich i inżynierskich

Oprawa pracy dyplomowej obecnie zajmuje najczęściej kilkanaście minut. W zależności od tego ile stron będzie do złożenia. Proces ten może się nieco różnić od zwykłego bindowania. Klasyczne bindowanie jest dość proste, tanie i szybkie. Gotowa praca ma przeźroczystą folię, po boku plastikowy grzebień spinający kartki a z tyłu grubsza tektura. Taka oprawa najlepiej sprawdzi się w kserokopiarkach i dokumentach, które musimy złączyć. Oprawa miękka składa się z grubszej przeźroczystej foli przedniej. Dokumenty łączone są przez zgrzewanie. W oprawach twardych całość jest zgrzewana albo zaciskana.

Oprawienie prac nie jest skomplikowane, dzięki odpowiedniemu sprzętowi można wydruki można trwale złączyć na długi czas.

Top