Obrona pracy dyplomowej to nie tylko zwieńczenie ciężkich lat nauki, ale krok do podjęcia pracy zawodowej zgodnej ze zdobytymi kwalifikacjami jak i predyspozycjami osobowościowymi. Zanim jednak dojdzie do obrony trzeba się mierzyć z napisaniem pracy, jej oprawą oczywiście zgodnie z wytycznymi jakie nałożone są przez uczelnie. Na czym polega oprawa i o czym trzeba pamiętać?
Najbardziej popularna i najczęściej stosowana metoda to oprawa twarda. Można ją stosować do ważnych umów, aktów prawnych ponieważ najlepiej zabezpiecza zawartość. Twarde oprawy mogą być wykonywane w różnych kolorach i rozmiarach w zależności od objętości danej pracy dyplomowej i gramatury papieru.
Miękka oprawa pracy dyplomowej wykorzystywana jest także bardzo chętnie zdecydowanie częściej jednak w przypadku raportów, audytów czy prac zaliczeniowych. Miękka oprawa zaciskowa wyposażona w twardy grzbiet, który spina kartki, a także w miękką i przeźroczystą okładkę z przodu, a tekturową z tyłu. To ile będzie trwało oprawianie pracy jest uzależnione od tego na jaki rodzaj oprawy się decydujemy. W większości przypadków jednak jest to realizowane na miejscu dla klientów. Można oczekiwać, że będzie to zajmowało w sumie około 15 minut i praca będzie gotowa do odbioru.
Jeśli chodzi o ceny oprawy pracy wszystko będzie zależeć od tego jak będzie wypełniona kolorami. Dlatego najczęściej wycena jest indywidualna, gdy praca zostanie w punkcie poligraficznym zaprezentowana. Można jednak liczyć na to, że kwota taka zamknie się w przedziale 50-100 złotych.
Zanim wybierzemy konkretny rodzaj oprawy w pierwszej kolejności trzeba zapoznać się z wymogami uczelni odnośnie tego jak wydruk będzie realizowany. Każda uczelnia ma tutaj konkretne oczekiwania jeśli chodzi o to jak wydruki będą realizowane. Z góry je narzuca i jeśli ktoś nie będzie się do nich stosował musi się liczyć z tym, że praca może być w dziekanacie odrzucona. Należy sprawdzić przede wszystkim czy wydruk ma być jedno czy dwustronny, jaka ma być oprawa, czasami rodzaj ma być inny dla jedno i dwustronnej pracy. Niezwykle istotną kwestią będzie także to jaka będzie edycja tekstu. Trzeba zwrócić uwagę między innymi na to jakie mają być marginesy, jak ma być wykonana numeracja stron, jaka ma być czcionka czy interlinia.
Każda uczelnia może mieć także swoje oczekiwania, jeśli chodzi o wygląd strony tytułowej więc na to również trzeba zwrócić uwagę. Gdy wykonany zostanie format pracy należy ją następnie zapisać w pliku PDF, ponieważ dzięki temu będzie pewność, że po otwarciu w punkcie drukowania nie dojdzie do rozsypania składu i formatowania tekstu. Jeśli chodzi o same formy oprawy wybierając je w przypadku oprawy twardej warto wybrać taką, na której znajdzie się oznaczenie jaki rodzaj pracy znajduje się w środku. Wybierając oprawę trzeba zwrócić uwagę również na to jakie oczekiwania, w tym zakresie pojawia się ze strony uczelni.