• 28 lutego 2024

Futura. Arial. Times New Roman. Garamond. Helvetica. Większość z nas zna te powszechnie używane i dobrze znane czcionki. Każda czcionka ma unikalny wygląd, a niektóre będą lepiej dopasowane do twoich potrzeb niż inne. Kiedy tworzysz plakaty lub ulotki na zamówienie, będziesz chciał wybrać idealną czcionkę dla swojego projektu. A jeśli chodzi o kroje pisma, jest wiele do rozważenia - która czcionka wygląda najlepiej, które czcionki się uzupełniają, jakie są najnowsze trendy w krojach?

Jednak pod tymi wszystkimi względami kryje się ważne pytanie, które ludzie często przeoczają: czy Twoja czcionka to PostScript czy TrueType? Być może znasz się na typach czcionek, ale jeśli chodzi o druk, prawdziwe problemy znajdują się pod powierzchnią.

Niektóre czcionki to PostScript, inne TrueType. Każda czcionka ma unikalne kształty liter, zwane glifami, które składają się z serii punktów definiujących, które tworzą kontury. Kiedy czcionka jest przetwarzana na urządzenie wyjściowe - takie jak monitor lub drukarka - glif jest rastrowany do postaci siatki punktów. W zależności od tego, jak czcionka jest przetwarzana od konturu do wyjścia, będzie to PostScript lub TrueType.

Oba te rodzaje czcionek są uważane za standardy branżowe, szeroko stosowane przez profesjonalistów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Ale jeśli chodzi o druk, to jest wyraźny zwycięzca. Więc jaka jest różnica?

PostScript a TrueType

PostScript

Czcionki PostScript zostały opracowane w 1984 roku, w oparciu o język Adobe PostScript. PostScript jest wysokiej jakości formatem cyfrowym. Jako takie, czcionki te są szeroko stosowane w profesjonalnej składance, projektowaniu graficznym i publikowaniu na pulpicie. Dają one spójną kontrolę nad tekstem i układami graficznymi. To, co widzisz na ekranie, będzie takie samo, bez względu na urządzenie wyjściowe. To dlatego, że czcionki PostScript składają się z dwóch plików - pliku cyfrowego zawierającego informacje o mapach bitowych do wyświetlania na ekranach i monitorach oraz pliku zawierającego informacje o zarysie do wydrukowania czcionki. Jeśli chodzi o druk komercyjny, oba pliki z czcionkami zostaną dołączone do pliku aplikacji, co oznacza, że PostScript daje bardziej wiarygodne wyniki. Czcionka na stronie będzie idealnie pasowała do czcionki na Twoim ekranie.

TrueType

Technologia czcionek TrueType została pierwotnie opracowana przez Apple pod koniec lat 80., ale później została zaadaptowana przez Microsoft i od tego czasu stała się standardem dla platform Windows. Kluczowa różnica polega na tym, że w przypadku czcionek TrueType pojedynczy plik z czcionką zawiera zarówno informacje o konturze ekranu, jak i wydruku. Oznacza to, że choć są one łatwe do przenoszenia, mogą powodować problemy podczas drukowania. W rzeczywistości, czcionka na stronie może wyglądać zupełnie inaczej niż czcionka w Twoim projekcie.

Który typ czcionki jest lepszy, gdy przychodzi do drukowania?

Podczas gdy w większości przypadków ten typ czcionki działa dobrze, TrueType może prowadzić do problemów podczas drukowania. Dla celów profesjonalnego druku, czcionki PostScript są nowoczesne i zawsze zalecane. Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości druku, użyj PostScript. Czcionki TrueType często można znaleźć bezpłatnie w Internecie - w rezultacie są one często złej jakości, przeznaczone wyłącznie do wyświetlania na ekranie.

Z tego powodu konieczne jest przestrzeganie jednej złotej zasady. Zawsze należy zamieniać czcionki TrueType na ścieżki. Jest to bardzo ważne, ale i bardzo proste.

Podczas gdy istotne jest, aby przekonwertować czcionki TrueType przed drukowaniem, bardzo zalecane jest również, aby zrobić to samo z PostScript. Chociaż PostScript jest bardziej niezawodny (ze względu na jego podwójny format pliku), nigdy nie można być zbyt bezpiecznym; na przykład, może brakować jednego z plików.

Jak przekonwertować czcionki na ścieżki

Czcionki można konwertować na ścieżki za pomocą programu Adobe InDesign. Istnieją dwa procesy, dzięki którym można to osiągnąć. Jeden z nich jest łatwy i prosty, idealny dla początkujących - drugi jest bardziej złożony i polecany tylko do użytku profesjonalnego.

Łatwy sposób

Zacznij od skopiowania projektu do pustego pliku InDesign lub powielenia istniejącego pliku. Zawsze dobrze jest zachować kopię, aby można było wysłać przekonwertowany plik projektu do drukarki, zachowując jednocześnie oryginalny projekt w nienaruszonym stanie. W ten sposób zawsze możesz wrócić do oryginału, aby dokonać jego edycji.

Używając programu InDesign, po prostu wybierz tekst, który chcesz przekonwertować, zaznaczając go za pomocą narzędzia tekstowego. Przejdź do paska menu i wybierz opcję Type, a następnie z menu rozwijanego wybierz Create Outlines. Spowoduje to natychmiastową konwersję tekstu z TrueType na ścieżki. Zobaczysz, że nie ma już żadnych liter, tylko kontury - to dlatego, że wszystkie elementy tekstowe (i ich style) są konwertowane na elementy graficzne zwane wektorami. Po zmianie wszystkich czcionek na ścieżki, dokument będzie gotowy do druku.

Kompleksowa ścieżka

Pod wieloma względami jest to mądrzejsza metoda, ponieważ umożliwia edycję typografii. Jest to jednak metoda nieco bardziej złożona i może wymagać większej wiedzy na temat InDesign. W ramach tego procesu, zamiast przekształcać czcionki, spłaszczasz je. Można to zrobić za pomocą programu InDesign Transparency Flattener, który automatycznie konwertuje tekst podczas eksportu do pliku PDF. W tym celu należy najpierw utworzyć niestandardowe ustawienie programu Flattener.

Na pasku menu przejdź do Edytuj, a następnie wybierz opcję Ustawienia przezroczystego płaskownika. Spowoduje to wyświetlenie okna dialogowego, w którym pojawi się kilka opcji rozdzielczości. Wybierz opcję Wysokiej rozdzielczości, a następnie naciśnij przycisk Nowy.

Spowoduje to utworzenie nowego niestandardowego ustawienia wstępnego (na podstawie kopii aktualnie wybranego ustawienia wstępnego), które można spersonalizować i nazwać. Po utworzeniu niestandardowego ustawienia domyślnego należy zaznaczyć pole wyboru, które się pojawi: Przekształć cały tekst na kontury i naciśnij OK.

Po wykonaniu tej czynności musisz umieścić przezroczysty obiekt nad tekstem lub w miejscu, w którym znajduje się on na dole strony. Na przykład, umieść przezroczysty prostokąt (z odcieniem i nieprzezroczystością rzędu jednej dziesiątej cala) w dowolnym miejscu na stronie. Nie martw się, ten prostokąt nie zostanie wydrukowany i nie będzie widoczny.

Kiedy już to zrobisz, możesz wyeksportować swój plik jako Adobe PDF. Przejdź do Plik, Eksportuj i naciśnij Zapisz. Zanim wyeksportujesz plik, otrzymasz ostateczne okno dialogowe. W tym miejscu odbywa się spłaszczenie. Po lewej stronie wybierz opcję Zaawansowane, a następnie przejdź do Zgodność i wybierz z menu rozwijanego opcję Acrobat 4 (PDF 1.3). W tym miejscu możesz wybrać swój własny program do spłaszczania, a następnie kliknąć przycisk Eksport.

Metoda Transparency Flattener jest trudniejsza, ale również bardziej użyteczna, ponieważ konwertuje wszystkie czcionki na nieedytowalne wektory. Po wyeksportowaniu pliku PDF, można pozbyć się przezroczystego obiektu, a tekst będzie nadal edytowalny.

Wniosek

Niezależnie od tego, czy używasz czcionek PostScript czy TrueType, zawsze zaleca się ich konwersję na ścieżki. Jeśli chodzi o PostScript, jest to sprytny środek ostrożności, podczas gdy dla TrueType pozostaje to koniecznością. Konwersja zapewni, że nie będzie żadnych problemów z czcionką podczas wysyłania projektu do druku. W ten sposób możesz drukować piękne plakaty, broszury i ulotki, nie martwiąc się o to, jak Twoja czcionka wyjdzie na papierze. Po prostu użyj jednej z naszych metod, aby przekonwertować swoją czcionkę na ścieżki w InDesign, a będziesz gotowy do wydrukowania swoich idealnych czcionek.

Top