• 24 kwietnia 2024

W czasie wykonywania codziennych obowiązków niejednokrotnie stajemy przed koniecznością zaprezentowania swoich propozycji. Zawsze oczekuje się przy tym od nas, że nastąpi to w sposób przystępny dla ich odbiorców. To właśnie dlatego jesteśmy odpowiedzialni za tworzenie raportów, ofert, cenników, materiałów szkoleniowych i agend spotkań. Wyliczenia mogą trwać przy tym wyjątkowo długo.

Należy przy tym pamiętać, że choć to jakość przygotowanych przez nas materiałów wysuwa się na pierwszy plan, ich forma również nie powinna być zaniedbywana. Jeśli oprawy są dobrane w odpowiedni sposób, zwiększa się odporność wydruków na uszkodzenia. Dobrze dobrana oprawa wpływa też pozytywnie na wrażenia estetyczne, jakie towarzyszą nam podczas kontaktu z nimi. Troska o oprawę dokumentów rozwiązuje także liczne problemy. Tu warto wspomnieć choćby o konieczności utrzymania odpowiedniej kolejności stron. Bywa i tak, że dokumenty oprawiamy i łączymy ze sobą nie dlatego, że mamy na to ochotę, ale dlatego, że wymagają tego od nas obowiązujące w danej firmie procedury, a nawet wymogi prawne. Jeśli wykonujemy oprawy w biurze, a tym samym nie wynosimy dokumentów poza nie, czynność taka zyskuje przynajmniej kilka dodatkowych zalet. Na pierwszy plan wysuwa się to, że pozwala to na utrzymanie kontroli nad dokumentami. Nie musimy też obawiać się tego, że nie dotrzemy na czas do punktu, w którym wykonuje się oprawy.

Bindowanie

Gdybyśmy mieli wskazać najbardziej popularne metody wykorzystywane podczas oprawiania dokumentów, bindowanie z pewnością byłoby jedną z nich. Tu w pierwszej fazie należy przedziurkować zarówno poszczególne kartki, jak i okładki. Potem można już włożyć odpowiedni grzbiet, rozciągnąć go, nałożyć przedziurkowane wcześniej arkusze i zamknąć zwalniając wcześniej naciąg. Oczywiście, skuteczność bindowania uzależniona jest przede wszystkim od tego, w jakiego rodzaju i jakości bindownicę się zaopatrzymy.

Bindowanie dokumentów

Bindownice do grzbietów grzebieniowych pozwalają na łączenie nawet 510 kartek w formacie A4 lub mniejszym. Umożliwiają też otwarcie wykonanej wcześniej oprawy po to, aby wymienić arkusze lub uzupełnić je. Podczas wyboru bindownicy należy zwracać uwagę przede wszystkim na to, jaka jest liczba dziurkowanych jednocześnie kartek. Ważna może okazać się także liczba dźwigni, a także sam system dziurkowania. Cenna jest też możliwość wyłączenia noży zwłaszcza, jeśli możemy pracować z formatami mniejszymi niż A4 i stabilność w czasie pracy.

Inne funkcje, które powinny nas zainteresować to: regulacja głębokości dziurkowania od krawędzi arkusza, możliwość zablokowania pozycji otwarcia grzbietu, wskaźniki doboru grzbietu do grubości pliku oraz separacja kartek. Niezmiennie należy mieć więc na uwadze to, w jakim celu będziemy korzystać z urządzenia.

Bindownice do opraw drutowych działają na zasadach zbliżonych do tych, jakie obowiązują w przypadku rozwiązań do grzbietów grzebieniowych. Różni je zatem przede wszystkim maksymalna liczba kartek, jakie mogą być oprawiane w tym samym czasie.

Top