• 23 czerwca 2024

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad różnicami między drukiem cyfrowym a litho drukiem? Cóż, trafiłeś we właściwe miejsce. W tym wpisie nauczymy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o druku cyfrowym i litho printing, odpowiadając na listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących farb drukarskich, kolorów spotowych, gramatur papieru i wielu innych! Po przeczytaniu poniższych informacji, będziesz miał lepsze zrozumienie mocnych i słabych stron każdego typu druku. Umożliwi Ci to wybór optymalnego procesu drukowania, który będzie odpowiadał Twoim specyficznym wymaganiom... ale na jaką metodę druku się zdecydujesz?

Jaka farba drukarska jest używana w cyfrowych i litho prasach drukarskich?

Zarówno cyfrowe jak i litho tworzą obrazy przy użyciu standardowego czterokolorowego procesu druku Cyan, Magenta, Yellow i Black (w skrócie CMYK). Jednak każda metoda druku wymaga innego rodzaju atramentu. Znajomość kluczowych różnic pomiędzy nimi pomoże Ci zdecydować, który proces jest odpowiedni dla Twojego zadania drukowania:

  • Prasy Litho używają grubej, lepkiej, mokrej pasty, co oznacza, że Twój wydruk musi być pozostawiony do wyschnięcia, zanim będzie mógł być ukończony. Dodatkowe procesy mogą być dodane w celu przyspieszenia czasu suszenia, ale z litho drukowania, Twoja praca nie zostanie zakończona bezpośrednio po druku.
  • HP Indigo Digital Presses używa Electroink, który jest unikalnym płynnym atramentem, łączącym zalety druku cyfrowego z właściwościami płynnego atramentu. Dzięki niemu wydruki są gotowe do natychmiastowego wykończenia, co pozwala na skrócenie czasu realizacji i dostawy.

Czy do druku cyfrowego lub litho dostępne są specjalne farby drukarskie?

Tam, gdzie często stosowane są farby metaliczne i fluorescencyjne litho, nie są one powszechne w druku cyfrowym. Z drugiej strony, w Digital Printing oferujemy teraz znacznie szerszą gamę dostępnych farb kolorowych, idealnych do łączenia z materiałami markowymi, imprezami tematycznymi i tak dalej - to naprawdę doskonałe rozwiązanie w zakresie druku materiałów promocyjnych.

Jak druk litowy i cyfrowy radzi sobie z kolorami spotowymi?

Kolory spotowe są idealne, gdy istotna jest dokładność i spójność kolorów w różnych zadaniach druku. Zobacz poniżej, jak druk litho i cyfrowy mogą pomóc w dopasowaniu kolorów spotowych:

  • Tradycyjnie w druku litho stosowano specjalnie mieszane farby kolorowe Pantone, aby dopasować je do schematu kolorów Pantone. W większości przypadków płacisz więcej za jeden atrament, jeśli chcesz używać farb kolorowych Pantone zamiast CMYK.
  • W związku z postępem w technologii druku cyfrowego, dzięki standardowemu procesowi druku czterokolorowego Pantone osiągnięto znaczną poprawę w zakresie odwzorowania kolorów. Dzięki naszemu HP Indigo Electroink, będziemy w stanie dokładnie dopasować ogromną liczbę kolorów - jesteśmy pewni, że spodobają Ci się te rezultaty!

Czy druk litowy i cyfrowy jest trudny do skonfigurowania?

Druk cyfrowy wymaga minimalnej konfiguracji, podczas gdy prasy litho mają okres konfiguracji, w którym płyty muszą być wykonane z pliku do druku. Poniżej wymienione są procesy konfiguracji zarówno dla druku litho, jak i cyfrowego:

  • W przypadku druku litho, Twoje projekty muszą być najpierw wykonane na kliszy drukarskie, zanim zostaną przeniesione na papier, przy czym dla tradycyjnych czterech pras kolorowych wymagane są co najmniej cztery klisze. Następnie farba drukarska jest odbierana przez matrycę i przesyłana do koca, gdzie jest następnie przenoszona na papier. W zależności od wielkości zadania, może być wymagana więcej niż jedna klisza na jeden kolor, a wiele klisz wiąże się z dodatkowymi kosztami, co sprawia, że małe i średnie nakłady stanowią kosztowną opcję w przypadku drukowania na papierze.
  • Druk cyfrowy natomiast nie wymaga takiego ustawienia. Pliki gotowe do druku są wysyłane bezpośrednio i cyfrowo do prasy, a grafika jest zapisywana linia po linii, co oznacza, że każda strona może mieć unikalny projekt w razie potrzeby - idealny dla małych i średnich nakładów, a także znacznie tańszy!

Czy w przypadku druku litego i cyfrowego różnią się gramatury i podłoża papieru?

Poniżej znajduje się lista różnic pomiędzy drukiem litho i cyfrowym pod względem gramatury papieru i podłoża:

  • Litho printing jest starym dzieckiem na bloku, co oznacza, że istnieje większa różnorodność podłoży dostępnych na większej gamie gramatur papieru - od 60 g/m² do 500 g/m².

Druk cyfrowy, choć nie tak zróżnicowany, nadal oferuje imponujący wybór podłoży do wyboru, z których wszystkie są wypróbowane i przetestowane. Druk cyfrowy może być stosowany na papierze o gramaturze od 90 g/m² do 400 g/m².

Jaka metoda oferuje lepszą jakość druku? Litho printing czy druk cyfrowy?

Tradycyjnie mówi się, że druk litho oferuje najlepszą jakość druku wokół. Jednak wraz z postępem technologicznym w druku cyfrowym, takim jak nasz HP Indigo Electroink - mówi się, że druk cyfrowy oferuje ten sam poziom jakości przy szybszym czasie realizacji i znacznie lepszej cenie!

Jaka metoda druku jest szybsza? Litho czy cyfrowy?

Mimo że prasy litho drukują więcej arkuszy A4 na godzinę niż prasy cyfrowe, ich wydłużony czas konfiguracji może obniżyć ogólną szybkość realizacji zleceń, co sprawia, że druk cyfrowy jest szybszą metodą drukowania - dlaczego mielibyśmy pozwolić Ci na składanie zamówień nawet do godziny 12 w południe w przypadku drukowania tego samego dnia?

Czy druk litho jest tańszy niż druk cyfrowy?

W rzeczywistości, jest wręcz przeciwnie. Ponieważ w druku cyfrowym nie ma minimalnego nakładu druku, w rzeczywistości okazuje się, że jest to bardziej opłacalna opcja, ponieważ drukujesz tylko to, czego potrzebujesz, kiedy tego potrzebujesz. Ponieważ musisz zamówić większe ilości, kiedy drukujesz litho, możesz ponieść znaczne koszty. Drukując małe i średnie serie, oszczędzasz zarówno czas, jak i pieniądze... prawdziwa wygrana-wygrana!

Która metoda druku jest lepsza do personalizacji?

Personalizowany druk może być kosztowną sprawą w przypadku pras litho ze względu na ich zależność od płyt drukarskich. Prasy cyfrowe, jak już wspomniano, drukują obrazy linia po linii, dzięki czemu każdy arkusz może być inny, gdy schodzi z prasy - idealny na zaproszenia, nazwy miejsc i wiele innych!

Czy druk cyfrowy lub druk litho ma szybszy czas realizacji?

Jeśli potrzebujesz wydruku w pośpiechu, nie myśl więcej niż o druku cyfrowym. W przeciwieństwie do 3-5-dniowego oczekiwania, w przypadku druku litho, w przypadku druku cyfrowego możemy zaoferować Ci produkcję tego samego dnia lub ekspresową na szerokiej gamie produktów. Potrzebujesz wysokiej jakości druku już następnego dnia? Nie martw się, mamy cię posortowane.

Która metoda druku jest bardziej przyjazna dla środowiska?

Zastanów się nad drukiem cyfrowym, jeśli chcesz zrobić coś dla środowiska. Ponieważ druk cyfrowy pozwala na drukowanie tylko tego, co jest potrzebne, jest uważany za bardziej przyjazną dla środowiska metodę drukowania. Ze względu na duże nakłady druku litho, nadprodukcja może być prawdziwym problemem, więc po co ryzykować powstawanie odpadów? Zamiast tego, wybierz druk cyfrowy, aby drukować tylko to, co jest potrzebne i zrób swój udział w ratowaniu planety!

Top