• 28 lutego 2024

Zarówno graficy, jak i artyści tworzą wizualizacje dla mas. Choć te dwie dyscypliny mają pewne podobieństwa, są też zupełnie różne. Dowiedz się, jakie są różnice między projektowaniem graficznym a sztuką. Wtedy zrozumiesz, dlaczego projektowanie graficzne jest ważne dla Twojej firmy.

Inspiracja

Zarówno artyści, jak i projektanci graficzni zaczynają od inspiracji. Dla artysty inspiracja jest czymś osobistym. Może to być nastrój, sposób, w jaki światło uderza w wodę, lub cokolwiek innego, co artysta czuje lub widzi. Gdy artysta znajdzie inspirację, tworzy dzieło sztuki. To jest subiektywne.

Projektanci graficzni są inspirowani w inny sposób. Inspiracja pochodzi z przesłania marki. Projektanci graficzni muszą kierować się obiektywizmem przy tworzeniu projektów. Tworząc projekty, projektanci graficzni analizują przesłanie marki, dane i twarde fakty. Choć w projekcie można znaleźć elementy artystyczne, proces jest obiektywny.

RELATED POST: DPI VS. ROZDZIELCZOŚĆ: CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Intencja

Porównując projektowanie graficzne i sztukę, należy również wziąć pod uwagę intencje. Wyobraźmy sobie artystę stojącego przy płótnie i gorączkowo pracującego nad stworzeniem dzieła sztuki. Artysta chce wywołać reakcję emocjonalną. Ta reakcja emocjonalna może skłonić ludzi do kupienia dzieła, ale jest to sprawa drugorzędna.

Z drugiej strony, grafik wykorzystuje sztukę, aby przekazać przesłanie marki. Sztuka jest wykorzystywana, aby skłonić ludzi do podjęcia działań, takich jak zakup produktu lub zapisanie się na listę e-mailową.

RELATED POST: JAK NAPISAĆ BRIEF KREATYWNY

Messaging

Światowej sławy dzieła sztuki rzadko komunikują prosty przekaz. Historycy i entuzjaści sztuki spędzają całe pokolenia na odkrywaniu znaczeń kryjących się za tymi dziełami. Weźmy na przykład arcydzieło Michała Anioła na suficie w Kaplicy Sykstyńskiej. Na pierwszy rzut oka wygląda ono jak dzieło religijne, ale wielu spekuluje, że oznacza ono coś więcej. Niektórzy lekarze twierdzą nawet, że odnaleźli w tym dziele ludzki układ nerwowy.

To właśnie robi wielka sztuka. Skłania ludzi do myślenia. Przesłanie, jakie przekazuje, zależy od osoby oglądającej sztukę. Ludzie widzą różne rzeczy, gdy patrzą na sztukę.

Projekt graficzny przekazuje jednak jasne przesłanie. Projektant określa, co projekt ma przekazać, a następnie tworzy go, aby to osiągnąć. Jeśli ludzie różnie interpretują projekt graficzny, to znaczy, że projektant zawiódł. Dobry projekt graficzny nie stymuluje dyskusji na temat znaczenia. Zamiast tego przekazuje komunikat w sposób jasny, aczkolwiek piękny.

RELATED POST: CO JEST WAŻNIEJSZE: PROJEKT CZY KOPIA?

Talent kontra umiejętności

Należy również wziąć pod uwagę talent lub umiejętności wykorzystywane do tworzenia sztuki i projektów graficznych. Najlepsi artyści mają naturalną zdolność do tworzenia dzieł sztuki. Mogą wymagać dodatkowego szkolenia, ale ich zdolności można przypisać temu naturalnemu talentowi. Urodzili się z talentem, który mogą wykorzystać do inspirowania przekazów.

Projektowanie graficzne to nie tylko talent. To umiejętność, której trzeba się nauczyć. Najlepsi graficy spędzają lata na doskonaleniu swoich umiejętności, dzięki czemu mogą wykorzystywać teksturę, kolory i przekazy podczas tworzenia projektów graficznych.

Related POST: Dlaczego powinieneś zapytać drukarza o jego zespół kreatywny?

Projekt graficzny - klucz do Twojego biznesu

Ludzie mają szczęście, że na świecie jest tak wiele wspaniałej i skłaniającej do refleksji sztuki. Sztukę można odkrywać w czasie wolnym od pracy, ale jeśli chodzi o pomoc firmie w osiągnięciu sukcesu, projektowanie graficzne jest koniecznością. Jeśli nie masz umiejętności niezbędnych do projektowania graficznego, będziesz napotykać na jedną blokadę za drugą.

Related Post: Jak wybrać projektanta, którego styl będzie pasował do Ciebie?

Skontaktuj się z firmą Ironmark, aby ułatwić sobie ten proces. Zaplanuj czat z naszymi ekspertami w dziedzinie kreatywności , aby rozpocząć pracę.

Top