• 28 września 2021

Oprawy twarde – kanałowe

Oprawa twarda znana także jako kanałowa to najbardziej elegancka i prestiżowa forma oprawy dokumentów, która przeznaczona jest przede wszystkim do prac dyplomowych. Oprawa w formie kanałowej będzie obejmować arkusze papieru grzbietem wykonanym z metalu. Zaciśnięty grzbiet będzie doskonale trzymał kartki w komplecie, możliwe będzie również jego rozginanie, aby dokonać wymiany pojedynczych kartek, jeśli taka potrzeba będzie się pojawiać. Istnieje także możliwość grawerowania dowolnego napisu albo grafiki na froncie i grzebiecie takiej okładki. W ten sposób będzie można również przygotować oprawę do unikalnej księgi okolicznościowej czy w momencie, gdy przygotowuje się menu restauracji.

Bindowanie

Bindowanie to najszybszy a jednocześnie najtańszy sposób na oprawę prac i dokumentów. Polega na łączeniu arkuszy papieru grzbietami plastikowymi o odpowiedniej średnicy. Przeźroczysta okładka pozwala na swobodny wgląd w pierwszą stronę dokumentu jako okładkę tylną stosuje się karton skóropodobny. Bindowanie pozwala jednorazowo połączyć nawet do 510 kartek A4, albo mniejszych. Istnieje również możliwość, by oprawiony dokument otworzyć i bez problemu będzie można tam wyjąć kartki albo dodać nowe. Oprawy takie charakteryzują się tym, że są przede wszystkim bardzo wygodne w użytkowaniu ponieważ można je płasko rozłożyć na dowolnej stronie dokumentu. Dzięki temu oprawione materiały dużo wygodniej się przegląda, bez problemu będzie można wykonywać kserokopie z takich dokumentów, co również będzie bardzo komfortową sytuacją.

Sposób na oprawę dokumentów

Termobindowanie

Termobindowanie to bardzo prosta, a jednocześnie estetyczna forma dla oprawy dokumentów. Kartki łączone są tam z pomocą specjalnego kleju umieszczonego na grzbiecie okładki, który przez nagrzewanie będzie się rozpuszczał i spaja je w jedną całość. Przeźroczysta okładka przednia wykonywana jest z PCV i będzie bardzo dobrze oddawać kolor pierwszej strony dokumentacji. Jednocześnie taka opcja pozwala na skuteczne chronienie dokumentów przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, co również będzie miało duże znaczenie.

UNIbind System

Unibind to bardzo prosty, ale trwały i efektowny sposób na oprawianie dokumentów. W ten sposób będzie można oprawić od kilku do nawet 340 arkuszy papieru, które będą znajdować się w eleganckich okładkach. Dzięki temu całość będzie się bardzo dobrze prezentować. Jeszcze nie tak dawno tego typu jakość oprawy można było uzyskać wyłącznie w przypadku korzystania z usług rzemieślniczych zakładów introligatorskich. Obecnie sytuacja się już nieco zmieniała i dostępne możliwości są coraz liczniejsze. Ta metoda oprawiania polega na tym, że umieszcza się odpowiednią ilość arkuszy w wypełnionym specjalną żywicą grzebiecie, który pod wpływem nagrzewania będzie się łączył i bardzo dobrze trzyma kartki tam umieszczone. Stalowy grzbiet będzie gwarantował solidną, trwałą oprawę, kanał grzbietu w kształcie U będzie dodatkowo gwarantował zabezpieczenie dla oprawionego w ten sposób dokumentu. Z tego powodu również warto taką oprawę wybrać.

Top