• 8 października 2024

Bindowanie jest procesem, w czasie którego luźne do tej pory kartki są spinane, a dodatkowo nakładana jest na nie okładka. Może odbywać się różnymi metodami, w zależności od tego, z jak wieloma kartkami mamy do czynienia i jakie są indywidualne oczekiwania zgłaszane przez klientów.

Bez względu na to, na którą z metod zdecyduje się klient, sukces bindowania w znaczącym stopniu będzie zależał od tego, czy czynność ta zostanie wykonana z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i odpowiednich opraw wykończeniowych.

Bindowanie plastikowe

Ta metoda umożliwia łączenie luźnych kartek w całość z wykorzystaniem plastikowych grzbietów. Możliwe jest nawet w przypadku dokumentów liczących sobie aż 420 kartek. Format jest uzależniony od tego, z jakim sprzętem mamy do czynienia, zwykle jest to jednak nie tylko klasyczny format A4, ale również format A3 oraz A5. Przy formacie A3 należy liczyć się z tym, że jego oprawa jest wykonywana nie po dłuższym, ale po krótszym boku. Oprawiane w ten sposób mogą być nie tylko książki, zeszyty oraz prezentacje, ale również różnego rodzaju materiały szkoleniowe i konferencyjne oraz dokumenty techniczne. Oprawa obejmuje przeważnie folię przezroczystą, błyszczący karton i grzbiet grzebieniowy.

Bindowanie spiralne

Spirala plastikowa zakłada, że w wycięte wcześniej otwory włożona zostanie sprężyna. Jest to rozwiązanie bardzo atrakcyjne dla użytkowników, zbindowany w ten sposób materiał można bowiem obracać o 360 stopni. Metoda ta budzi uznanie również dlatego, że jednorazowo można zbindować w ten sposób nawet pięćset kartek. Jest to również metoda oprawy, która przeważnie cieszy się największą popularnością.

Sposoby bindowania dokumentów

Przesądza o tym zarówno jej prostota, jak i zachwycający, bardzo atrakcyjny wygląd. Oprawa obejmuje karton błyszczący, folię przezroczystą i grzbiet grzebieniowy. Z powodzeniem może być wykorzystywana w odniesieniu do prezentacji, zeszytów, książek, dokumentów o charakterze technicznym, a także materiałów konferencyjnych i szkoleniowych.

Bindowanie listwą nasuwaną

Tym razem mamy do czynienia z metodą, która jest ceniona przede wszystkim z uwagi na swoją szybkość oraz prostotę. Z przodu znajduje się przezroczysta okładka, z tyłu zaś karton. Całość jest oprawiana z wykorzystaniem grzbietu wsuwanego. Dzięki tej metodzie w każdej chwili możliwa staje się wymiana kartek, co przyczynia się do wzrostu jej funkcjonalności.

Oprawy miękkie

Klienci mogą dziś decydować się na wykonanie miękkiej oprawy kartonowej. Tu można mieć pewność, że w okładkach nie będzie się znajdować żaden element metalowy. Termobindowanie to najpopularniejszy termin określający ten typ opraw, metoda ta występuje jednak także jako oprawa termiczna, termozgrzewanie oraz bindowanie termiczne. Najczęściej stosuje się ją podczas przygotowywania prac licencjackich i magisterskich oraz innych prac dyplomowych. Można jednak oprawiać w ten sposób również materiały, które mają do spełnienia przede wszystkim funkcję reklamową. Metoda pozwala na oprawienie w ciągu około piętnastu minut nawet dwustu kartek w formacie A4.

Top