• 27 kwietnia 2024

Napisanie pracy dyplomowej to wyczyn. Oczywiście pierwszą taką pracą, dla niektórych również ostatnią będzie praca licencjacka. W sieci znajduje się obecnie wiele różnych poradników jak napisać prawidłowo pracę dyplomową krok po krok. Jednak na próżno szukać tam porad typowo technicznych, które dotyczą marginesów czy innych elementów pracy, o które trzeba zadbać jak oprawa pracy dyplomowej. Sprawdź co warto wiedzieć przy oprawie pracy dyplomowej.

Na uczelniach najczęściej od promotorów już na samym początku będzie można otrzymać materiały, w ramach których opisane będą kwestie techniczne pisania pracy. Jeśli chodzi o merytoryczną to jest ona konsultowana na zajęcia seminaryjnych i dyżurach. Na tych zajęciach będzie można uzyskać informacje co do metodologii pisania prac pisemnych.

Jest to o tyle istotne, że najczęściej popełniane błędy przez studentów to te z zakresu technicznej budowy licencjatu. W treść merytoryczną promotor nie powinien ingerować, chyba że pojawiają się treści, które nie mają prawdziwej formy. Jeśli będzie tak, że treść będzie niezgodna z informacjami, które tego tematu dotyczą to w takiej sytuacji również promotor powinien na to zwrócić uwagę.

Na początek będzie trzeba oczywiście stworzyć sobie szablon w programie z jakiego korzystamy. Dzięki temu będzie można potem dużo łatwiej przygotować się do pisania pracy. Podobnie będzie, gdy chodzi o bibliografie czy przypisy. Dzięki temu również praca z tymi kwestiami będzie dużo wygodniejsza, tworzenie tych elementów pracy również będzie łatwiejsze. Wszystkie parametry techniczne muszą być oczywiście jednolite i zgodne z oczekiwaniami promotora, wszelkie widzi mi się sprawi, że praca może być odrzucona.

Oprawa pracy licencjackiej Kraków

Przy ustawieniu marginesów należy pamiętać o tym, że praca będzie potem jeszcze oprawiana. W związku z tym należy przygotować o jeden centymetr większe marginesy w tym miejscu, gdzie oprawa się będzie znajdować. Jeśli będzie to druk dwustronny to trzeba będzie zadbać o marginesy ustawione w formie lustrzanej, tak by nie było problemu z zachowaniem odpowiedniego wyglądu pracy.

Jeśli chodzi o kwestię marginesów górnych i dolnych powinny mieć od 1,5 cm do 2,5 cm przy czym dolny powinien być większy, ponieważ tam właśnie znajdować się będzie numeracja strony. Najczęściej stosuje się numerację pośrodku dolnej części strony. Jednak co do tego nie ma sztywnych reguł i najczęściej ta kwestia będzie wynikiem wskazówek jakie będzie przekazywał nam promotor.

Jeśli chodzi o stronę tytułową mamy następujące elementy, jakie tam powinny się znajdować. Na górze ma być nazwa uniwersytetu, kierunek i specjalizację studiów. Na środku strony powinno się dodać również tytuł pracy. Po prawej stronie pod tytułem umieszczamy swoje imię i nazwisko a także numer albumu studenta. Po prawej stronie w trzech czwartych strony należy napisać pod czyim kierownictwem praca została przygotowana. I tam również powinien się znaleźć podpis promotora. Na dole logo uczelni, miasto i datę. Strona tytułowa przygotowana w taki sposób nie zostanie odrzucona przez promotora.

Top