• 28 lutego 2024

Jeśli chodzi o druk, spady jest twoim najlepszym przyjacielem. Jest to bardzo ważne, gdy masz pewność, że Twój plik wydruku będzie wyglądał dokładnie tak, jak chcesz na papierze. Ale wiele osób nie wie, jak używać spadów, ani dlaczego jest to takie ważne. W rzeczywistości, jako firma poligraficzna, brak spadów jest zdecydowanie najczęstszym problemem, z jakim mamy do czynienia.

Co to są spady?

Spady to martwa przestrzeń wokół krawędzi twojego projektu, która pozwala twojej pracy biegać do krawędzi strony. Innymi słowy, jest to część twojego projektu, która zostanie przycięta, jeśli chodzi o druk.

Spady mają kluczowe znaczenie, ponieważ żadna gilotyna ani maszyna tnąca nie może przyciąć dokładnie wzdłuż krawędzi tnącej - dlatego zawsze potrzebna jest niewielka swoboda. Drukarki potrzebują tej strefy buforowej, aby uwzględnić każdy ruch papieru podczas przycinania.

Różne drukarki wymagają różnych poziomów spiętrzenia dla różnych produktów, więc zawsze warto skonsultować się z nimi przed dodaniem spiętrzenia do projektu. Na przykład, w Chilliprinting, nasze plakaty wymagają 0,1 cala spadu na każdej krawędzi. Upewnij się, że dodałeś spady do swojego pliku wydruku i nie zapomnij go wyeksportować podczas zapisywania i konwertowania dokumentu do formatu PDF.

Dlaczego potrzebujesz spadu

O spadach tak często się zapomina. Projektując niestandardowy plakat, ulotkę lub broszurę do druku, łatwo jest skupić się na osiągnięciu najpiękniejszego projektu, nie pozostawiając miejsca na spady. Ale jeśli chcesz, aby kolor, obraz lub inny element projektu biegły do krawędzi plakatu, musisz dodać spady w swoim pliku do druku.

Chociaż maszyny tnące są precyzyjne, nie są doskonałe. Maszyny te tną duże stosy papieru w tym samym czasie, dlatego też, podczas gdy pierwszy plakat może być pocięty do perfekcji, plakat na dole ma większe szanse na bardzo mały margines błędu. Wyrównuje on te niedoskonałości. Brak lub zbyt mały spad w Twoim dokumencie może oznaczać, że Twój projekt nie sięga krawędzi strony, pozostawiając maleńką i niechcianą ramkę białego papieru wokół krawędzi plakatu. To, oczywiście, wygląda bardzo niepożądanie.

Podobnie, ważne jest, aby żadna z istotnych cech Twojego projektu nie znalazła się wewnątrz spisu treści, ponieważ mogą one zostać utracone. Jeśli ramka, obraz lub tekst znajdują się zbyt blisko linii cięcia, mogą wyglądać niezrównoważone, a co gorsza, mogą po prostu zostać odcięte podczas procesu przycinania. W tym sensie spady działają jak strefa buforowa, w której nie ma gwarancji, że nic nie zostanie wydrukowane.

Ten rodzaj strefy buforowej nazywany jest również cichą granicą. Najlepszym sposobem na uniknięcie utraty kluczowych elementów projektu podczas przycinania jest uczynienie cichej ramki integralną częścią projektu od samego początku. Zawsze należy pozostawić wystarczająco dużo bezpiecznej przestrzeni pomiędzy konstrukcją rdzenia a krawędzią tnącą. W przypadku plakatów Chilliprinting zaleca margines bezpieczeństwa dla elementów takich jak grafika, tekst i ważne informacje o wielkości co najmniej 0,08 cala.

Jak stosować spady 

Możesz utworzyć obszar spadów od momentu stworzenia projektu. Jest to najlepszy sposób, aby upewnić się, że jest to odpowiedni rozmiar i że Twoje główne elementy projektu są trzymane z dala od miejsca wycieku.

Najprostszym sposobem na dodanie spadów jest użycie InDesign. Kiedy tworzysz nowy dokument, przejdź do opcji Zaprogramowane szczegóły i wybierz preferowane jednostki miary. Przejdź do opcji Rozmiar strony i wprowadź proporcje, jakie chcesz, aby Twój dokument został wydrukowany. Następnie przejdź do opcji Spadek i ślimak, a następnie wprowadź żądany margines spady - na przykład 0,1 cala. Spadek zostanie automatycznie dodany do pliku wydruku.

W programach Adobe Photoshop, Microsoft Word lub PowerPoint nie ma niestety możliwości dodania spady podczas tworzenia pliku PDF. Oznacza to, że będziesz musiał zrobić to ręcznie. Ale to też jest proste - jeśli chcesz mieć spady o rozmiarze 0,1 cala, po prostu zwiększ rozmiar swojego obrazu o 0,2 cala na początku (0,1 cala dookoła). Możesz wtedy potraktować dodatkowe 0,2 cala jako spady, które zostaną usunięte po przycięciu pliku podczas drukowania. Na przykład, dla standardowego plakatu o wymiarach 32 cale x 48 cali, spady (dodając 0,1 cala do każdej krawędzi) musiałyby mieć rozmiar 32,2 cala x 48,2 cala.

Doskonałym sposobem zarządzania spadami - i komunikowania się z drukarkami dokładnie tak, jak chcesz, aby Twój plik został wydrukowany - jest użycie pól PDF.

Jak korzystać z pól PDF

Pudełka PDF to pomocne znaczniki, które mogą być dołączone do pliku wydruku w celu odwzorowania różnych obszarów, pokazujące, gdzie należy wyciąć wzór i która część wzoru stanowi spady. Umożliwiają one zaznaczenie linii cięcia (Trim Box) i obszaru spadu poza nią (Bleed Box), dzięki czemu zarówno dla siebie, jak i dla Twoich drukarek będzie jasne, jak Twój projekt powinien wyglądać na papierze. Podczas pracy z pudełkami PDF, są cztery pola, o których musisz wiedzieć.

1. Object Box

To pole zazwyczaj pokazuje ogólny rozmiar pliku PDF, na przykład: 24" x 36". Plakat, format listu Ulotka, wizytówka 3,5 x 2 cala, i tak dalej. Do ogólnego użytku, Object Box jest używany do określenia szerokości i wysokości strony, tj. rzeczywistego rozmiaru strony. W przypadku prepressu ważne jest jednak, aby stworzyć nieco nadwymiarowy Object Box, tak aby drukarki widziały spady, ślady kadrowania oraz wszelkie użyteczne informacje (takie jak nazwa pliku lub data i godzina utworzenia pliku). Oznacza to, że pliki PDF używane w projektowaniu graficznym mają zazwyczaj Object Box, który jest większy niż przycięty rozmiar strony. W tym miejscu znajduje się pole tekstowe Trim Box...

2. Trim Box

To pole przedstawia rzeczywisty rozmiar końcowego, przyciętego produktu - tj. krawędź strony. Trim Box jest niezbędny do pozycjonowania strony, ponieważ określa rzeczywisty rozmiar strony, która ma być wydrukowana. Pomiędzy Trim Boxem i Object Boxem, będziesz potrzebował Bleed Boxa...

3. Spady puszkowe

Spady powinny być nieco większe niż w przypadku Trim Boxa, co jest przyczyną spadów. Na przykład, jeśli chcesz mieć spady o 0,1 cala, Twój boks powinien być większy o 0,2 cala od trymera (0,1 cala na każdym brzegu). Oznacza to, że wszelkie obiekty, które mają zostać spłycone podczas procesu drukowania, będą wystawały poza krawędź strony o 0,1 cala. Również w tym przypadku należy pamiętać, aby nie umieszczać żadnych istotnych elementów projektu w polu do wykrawania.

4. Pudełko zbiorcze

W przypadku korzystania z prepressu, Crop Box jest w rzeczywistości niepotrzebny, ponieważ po prostu definiuje widoczny obszar pliku PDF. Jeśli chodzi o dodawanie spadów, nie musisz się martwić o Crop Boxa.

Koncepcja dodawania spadów przy użyciu pól PDF jest prosta - wystarczy rozszerzyć Object Box poza krawędź strony. Następnie, podczas tworzenia pliku PDF, wystarczy ustawić marginesy spadu na żądaną długość.

Wniosek

Spady jest kluczowym elementem każdego projektu, jeśli chodzi o druk. Nie możemy powiedzieć, ile projektów trafia do nas bez spadów, co uniemożliwia nam zagwarantowanie, że obraz dotrze do krawędzi strony przy druku masowym. Nikt nie chce, aby jego projekt nie dotarł do końca papieru, a może nawet gorzej, aby z niego spadł. Na szczęście tak łatwo można tego uniknąć, włączając w to spady do swojego projektu. Używając pól PDF, możesz stworzyć przejrzysty, konfigurowalny i wszechstronny plik PDF do drukowania, który z pewnością wyjdzie dokładnie tak, jak chcesz w druku. Wystarczy postępować zgodnie z naszymi radami, a w mgnieniu oka opanowasz spady. Wtedy będziesz na dobrej drodze do stworzenia idealnego produktu do druku.

Top